Saluki

Psy myśliwkie oraz ich wykorzystanie na cele sokolnicze
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Saluki

Post autor: Nisus »

Cos dla milosnikow charciej sylwetki, przegladnijcie sobie rowniez reszte galerii.
http://www.saluki.fi/kuvia_kal06_e.html

Patrzac na te psy rozumiem dlaczego arabowie uwazaja je za dar od Boga, przepiekne.
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Sloughi wsrod krotkowlosych, Tajgany oraz Tazy (srodkowoazjatycki) wsrod dlugowlosych, zwlaszcza Tazy mi sie podobaja. Tazy nie sa uznane (zarejestrowane) przez Międzynarodowa Federacje Kynologiczna ale od kilku lat ZKWP jednak je rejestruje, moim zdanem najladniejsze ze wszystkich chartow. Tak sobie mysle (pytanie do ekspertow) czy te psy przed 2006 rokiem ( rok uznania przez ZKWP )mozna bylo w Polsce 3mac bez tych durnych i nie wiem czemu sluzacych zezwolen? Zezwolenie obejmuje charty i ich mieszance wiec podejrzewam ze by sie przyczepili.
Kiedy wreszcie utrudnienia zostana zniesione :neutral:
Saluki sa jak konie arabskie, bardziej mi sie kojarza z wystawami i salonami :wink:
Dla zainteresowanych : http://www.tazy.pl/
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

witam
jeżeli chodzi o charty to może zapytaj znanego sokolnika pana Grzegorza D.
on jest w te klocki na prawdę dobry.
pozdrawiam.
kuba-94
pisklę
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 09, 2010 4:10 pm

Post autor: kuba-94 »

czy te psy przed 2006 rokiem ( rok uznania przez ZKWP )mozna bylo w Polsce 3mac bez tych durnych i nie wiem czemu sluzacych zezwolen?
z tego co wiem można było, ale na szczęście rasa już jest uznana przez ZKWP i powoli się rozwija. :wink: W ubiegłorocznym numerze czasopisma PIES ukazał się obszerny artykuł o rasie, duża część poświęcona jest polowaniu (są wzmianki o sokołach)
Saluki sa jak konie arabskie, bardziej mi sie kojarza z wystawami i salonami :wink:
JoHn DuMbaR mas racje niestety europejskie saluki staja się powoli kanapowcami, jednak można sprowadzić "pierwotne saluki" np. z Izraela, wbrew pozorom nie jest to takie
trudne.

Warto wspomnieć o sloughi są to psy ciekawe, charakteryzują się wytrzymałością i nie są tak trudne jak Tazy :wink: Niestety w Polsce obowiązuje zakaz polowania z chartami :cry:

PS. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś o chartach to służę pomocą, czekam na PW
Fahda
sympatyk
Posty: 24
Rejestracja: ndz kwie 11, 2010 1:04 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fahda »

JoHn DuMbaR pisze: Saluki sa jak konie arabskie, bardziej mi sie kojarza z wystawami i salonami :wink:
Może to offtop, ale konia arabskiego się na kanapie nie sadza, tylko się jedzie rajd długodystansowy :wink: Ale zmierzam do tego, że nie macie tu działu sokolnictwo konne :wink: Nikt tego w Polsce nie uprawia pewnie, bo to dwa kłopoty w jednym, ale boleję... Niestety na Wschodzie też już ludzie chyba nawet zapomnieli, że to tak w ogóle można. Każdy zakłada worek foliowy na siedzenie w samochodzie i jazda na polowanie :sad: No dobra, to był drugi offtop. Co do saluków to nie widzę w ogóle sensu trzymania w Europie, bo raz że nie można polować z chartami, a dwa, że to jest pies specjalistyczny na gazele, na równi prawie z gepardem. A tu za zającami by gonił? Jak dla mnie to profanacja :sad:
Awatar użytkownika
Mbartnik
młodszy sokolnik
Posty: 280
Rejestracja: śr sie 27, 2008 9:32 pm
Lokalizacja: Wzgórza Strzelińskie
Kontakt:

Post autor: Mbartnik »

Fahda pisze:...Nikt tego w Polsce nie uprawia pewnie, bo to dwa kłopoty w jednym, ale boleję...
Nie do końca. Dwa kłopoty lub dwa razy tyle frajdy - zależy jak na to spojrzeć.
Jak zaczniesz zagłębiać się w starsze tematy, to i na taką dyskusję trafisz (bodaj że przy okazji rozmowy o środkach transportu). Parę osób jeżdzi konno i sokolniczy łącząc te dwie pasje. Parę miesięcy temu prawie codziennie siedziałem w siodle przy okazji wyjść w pole.

Miłego "drążenia" archiwalnych tematów.
iskra
młodszy sokolnik
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 15, 2006 7:09 pm

Post autor: iskra »

http://sokolnictwo.pl/forum/viewtopic.p ... ight=ko%F1
http://sokolnictwo.pl/forum/viewtopic.p ... ight=ko%F1

Opcja szukaj nie gryzie. Może za wiele tam nie ma ale myślę że jak się zaczniesz udzielać w tych tematach to może to się trochę rozbuduje;)
Pozdrawiam
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

To i ja dodam ,że sie dobrze trzymam w siodle ...
Fahda
sympatyk
Posty: 24
Rejestracja: ndz kwie 11, 2010 1:04 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fahda »

No fakt, jest :grin:
Archiwum dopiero czytam i za głowę się łapię: podobno macie takie sokoły, co i na dzika sie rzucają :shock: hehehe To rewiduje moje poglądy na potrzebę trzymania saluków :lol: - zdecydowanie potrzebny szybki pies, żeby dobiegł na czas i wyratował sokoła z opresji :wink:
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

Nie ma sie co za głowe łapać,szanowna Pani :wink: ,bo są i hariisy co za sarnami ganiają.
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Zwłaszcza w czechach ! http://sokolnictwo.pl/forum/files/thumb ... er_191.jpg :lol:
Zdjęcie wyszperane przez kolegę /tercel/
Avalon
pisklę
Posty: 13
Rejestracja: ndz paź 31, 2010 7:40 pm
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Avalon »

kaja pisze:Nie ma sie co za głowe łapać,szanowna Pani :wink: ,bo są i hariisy co za sarnami ganiają.
prawda, mój znajomy z gładyszowa miał takiego co za przelatkiem śmigał
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Łemkowskiego Gładyszowa?
Harrisowa
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwie 17, 2016 2:29 pm
Lokalizacja: PL

Post autor: Harrisowa »

rarog1 pisze:witam
jeżeli chodzi o charty to może zapytaj znanego sokolnika pana Grzegorza D.
on jest w te klocki na prawdę dobry.
pozdrawiam.
Grzegorz D jest uczestnikiem forum?
irek
młodszy sokolnik
Posty: 370
Rejestracja: sob paź 22, 2005 11:00 pm
Lokalizacja: irlandia

Post autor: irek »

Raczej, że tak powiem, nie ma dostępu do internetu.
ODPOWIEDZ