ORLA CHATKA

Tutaj można umieszczać uwagi na temat tłumaczeń oraz sprzętu dostępnego w sklepiku na stronie oraz ogłoszenia dotyczące kupna / sprzedaży akcesorii sokolniczych
pointer
początkujący
Posty: 64
Rejestracja: pt mar 02, 2007 3:06 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz-okolice

ORLA CHATKA

Post autor: pointer »

Witam planuje budowe 3-orlich chatek,dlatego prosze kolegów o pomoc w tym temacie chodzi mi mianowicie o dokładne wymiary(wysokość,szerokosc ) jakie jes odpowiednie pokrycie dachowe(papa,blachodachówka lub inne)mile widzane jakies foto za pomoc z góry dziekuje
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Chodzi ci o tzw. budki?
Jesli tak, to raczej nie ma dokladnych wymiarow dla ptaka. Dopasuj ja wielkosciowo, do osobnika i dlugosci dluzca. Zastanow sie czy chcesz dach trojkatny czy kwadratowy, z tramwajem czy bez. Jesli brak ci inwencji, mozesz skontaktowac sie z chlopakami z Ustronia, stepowy i dwa bieliki amerykanskie siedza tam w budkach i maja sie dobrze.
Pelerin
żółtodziób
Posty: 42
Rejestracja: czw lut 05, 2009 6:05 pm
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Pelerin »

Budka
Załączniki
Chatka1-85265.jpg
Pelerin
żółtodziób
Posty: 42
Rejestracja: czw lut 05, 2009 6:05 pm
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Pelerin »

Budka inne ujęcie.
Załączniki
Budka2.jpg
Awatar użytkownika
Jastrząb
młodszy sokolnik
Posty: 303
Rejestracja: śr cze 25, 2008 8:06 pm
Lokalizacja: Północ

Post autor: Jastrząb »

Na pierwszy rzut oka... Czy to są budki z ośrodka z Warcina ? :razz:
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Wprowadzil bym pewna modyfikacja zamiast siedziska z jednego kawalka drewna, czy z kilku sklejonych desek zrobil bym cos na ksztalt mini siedziska bramkowego...
Awatar użytkownika
Nowogrodzki
sokolnik
Posty: 662
Rejestracja: śr lis 14, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Tuchola
Kontakt:

Post autor: Nowogrodzki »

Czy ja oślepłem czy Wy widzicie coś więcej niż ja???
Awatar użytkownika
Nowogrodzki
sokolnik
Posty: 662
Rejestracja: śr lis 14, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Tuchola
Kontakt:

Post autor: Nowogrodzki »

No teraz rozumiem, wreście mi się zdjęcia otworzyły.
Raven_Corvus pisze:Wprowadzil bym pewna modyfikacja zamiast siedziska z jednego kawalka drewna, czy z kilku sklejonych desek zrobil bym cos na ksztalt mini siedziska bramkowego...
Nie masz racji, siedzisko bramkowe w tej sytuacji może spowodować zaplątania się ptaka.
Trzeba pamiętać, żeby dłużec był długości 2 wysokości siedziska.
Oczywiście na siedzisku np, sztuczna trawa.
Brzeg budki musi sięgać do samej ziemi, bo ptak będzie zalatywał za budkę i wtedy może się haczyć dłużec.
Siedzisko powinno być ustawione wzdłuż linii przelotni, bo wtedy ptak hamuje przed siedziskiem.
Jeżeli budka stoi poza wolierą, należy pamiętać o drzwiach (zamknięcie na noc lu w czasie braku kontroli nad ptakiem)
polikarp
młodszy sokolnik
Posty: 284
Rejestracja: pt mar 09, 2007 8:11 pm
Lokalizacja: pomorze

Post autor: polikarp »

Nowogrodzki pisze:Jeżeli budka stoi poza wolierą, należy pamiętać o
o tym, żeby była pod siatką. Tak jak na zdjęciu. Nawet w ciągu dnia coś może nam zwinąć drapola z siedziska na podwórku. Wiem, wiem trzymacie bez siatki i nic się nie stało. Mieliście szczęście. W zeszłym tygodniu zginął krogulec zaatakowany na pałąku. I to przez co? MYSZAKA !
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

orla chatka owszem ale tylko po siatką. wysokie ogrodzenie to dla kota, tchórza czy kuny żadna przezkoda. trzeba wziąć też po uwagę to że ptak może rozdziobać pęta lub linkę albo werblik może szlag trafić jesli nie masz pożądnego. w obliczu takich zagrożen oszczędzanie na siatce to wątpliwa oszczędność... zagrożenie może się pojawić tak nagle że nawiet mając ptaka na oku nie zdąrzysz zareagować.
Nina
stażysta
Posty: 118
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 10:39 pm
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Nina »

Przykład mojego jastrzębia, który poszedł w trakcie pierzenia bo pękł werblik świetnie to obrazuje. Ale abstrahując od osiatkowania - czy trzymacie na budkach sokoły, a jeśli tak, to czy kładziecie im kamienie jako siedziska? Patent podpatrzyłam u Marka Pinkowskiego, kofiemu też położyłam spory kamień w zasięgu (ma przelotnie przy budce) i tuż obok kuwetę z wodą. Ptak w zasadzie w ciągu dnia siedzi tylko na kamieniu, do budki zlatuje na noc albo w trakcie ulewy. Wiem że jeszcze lepsza jest skała wulkaniczna lub rafa, ale nie wiem gdzie coś takiego można dostać.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

najblizszy wulkan to chyba we Włoszech :)
Nina
stażysta
Posty: 118
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 10:39 pm
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Nina »

A rafa koralowa w M. Śródziemnym, dzięki!
ODPOWIEDZ