Harris doświadczenia "użytkowników"

Tematy ogólne związane z ptakami drapieżnymi
Awatar użytkownika
Marcin
młodszy sokolnik
Posty: 256
Rejestracja: śr mar 09, 2005 10:58 am
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcin »

@ZaP jeszcze jedno pytanko. Te Harrisy które puszczasz na pokazach to imprinty czy wychowane przez rodziców pytam bo widać ze dobrze znosza np dużą ilośc ludzi itp.
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

te co mam - samica wzieta w 7tygodniu zycia samiec w 9tym - jeśli imprint to raczej wtórnie wdrukowany. POprzednie 3 to tez nie imprinty i nie ma z nii problemow z tym, e jak już wspominałem superior - to wścieklizna na widok psa i kota...
ZaP
Awatar użytkownika
Marcin
młodszy sokolnik
Posty: 256
Rejestracja: śr mar 09, 2005 10:58 am
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcin »

Ostatnio stałem się użytkownikiem harrisa. Chciełem sprawdzic jak bedzie z tym słynnym strachem przed psem. Postawiłem harrisa na berle rozkapturzyłem i przywołałem psa. Spodziewałem się panicznej ucieczki ptak oczywiście zerwał się po czym wrócił ma berło.Po chwili przestała zwraca uwage mna psa który przechodził metr od niej.
Obrazek
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

moje oba teraz ignorują zupełnie psy, gorzej jest z kotami ale też znośnie.
NIestety moja samica ma fobie na punkcie wózków dziecięcych i rowerów, samcowi nic nie przeszkasza zas samicy tylko te 2 rzeczy, o dziwo ani kobajn ani tramwaj czy pociąg nie ruszają jej a wózek dzieciecy nie do zaakceptowania...
ZaP
Awatar użytkownika
Marcin
młodszy sokolnik
Posty: 256
Rejestracja: śr mar 09, 2005 10:58 am
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcin »

ZaP pisze:moje oba teraz ignorują zupełnie psy, gorzej jest z kotami ale też znośnie.
NIestety moja samica ma fobie na punkcie wózków dziecięcych i rowerów, samcowi nic nie przeszkasza zas samicy tylko te 2 rzeczy, o dziwo ani kobajn ani tramwaj czy pociąg nie ruszają jej a wózek dzieciecy nie do zaakceptowania...
ZaP
Dopuki nie atakuje zawartości wózka to chyba można to zaakceptowac :wink:
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

Mrcin ,jeśli to pierwsze kontakty z psem ,to raczej pilnuj psa , :smile: h sie nie boi psa tylko niemając z nim kontaktu na codzień strasznie sygnalizuje spotkanie Moja samica podczas latania zejzy lisa ,czy sarne siada i drze jape jak podejde przestaje upewnia się czy ok i dalej fruga :wink: PZ.KOL.
Awatar użytkownika
Marcin
młodszy sokolnik
Posty: 256
Rejestracja: śr mar 09, 2005 10:58 am
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcin »

Porównanie łapek harrisa i gołębiarza. harris choc troche mniejszy w wadze łapki ma mocniejsze. Tylko te piórka miętkie :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Marcin
młodszy sokolnik
Posty: 256
Rejestracja: śr mar 09, 2005 10:58 am
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcin »

Puszczam moją samice już jakiś czas i jak na razie więcej widze pozytywów niż negatywów. Faktycznie harrisy układają się szybko. Na początku była nieufna jak jastrząb (z tych spokojniejszych) dośc długo nie chciała jes z rekawicy. W końcu się przełamała i zrobiła pierwszy dwudziesto centymetrowy wskok na rękawice - dwa dni później wolne pęta.
Jeżeli chodzi o podejście do zwierzyny to nie rózni się ono od jastrzębi ptak jest agresywny i goni wszystko (na razie bez sukcesów ale grzywacze to chyba za ambitna zdobycz na początek) Co będzie dalej czas i sezon pokażą.


na razie tylko na bałwanku ale chwyt za głowę klasyczny
Obrazek
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

jakby nie patrzec musi byc jakis powod tego ze jest to najpopularniejszy ptak łowczy w UK
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

O ile mnie pamiec nie myli, to pierwsze powazne proby ukladania tego gatunku zaczely sie dopiero w roku 1965, albo jeszcze pozniej. Jak widac ptaki robia furore i to nie z powodu swojego temperamentu.

O ile na wyspach maja kroliki, na ktorych punkcie kazdy harris ma genetycznie hopla, to rozkrecenie go na bardziej wymagajaca zwierzyne (pioro), wymaga szybkiego dzialania wlasnie w tym okresie kiedy po szybkim treningu wykazuje ta pierwotna agresje. Niestety w dobie domowych wylegarni na masowa skale mozna latwo sie naciac na ptaki ze zwiazkow kazirodczych, czego konsekwencjami sa czesto skarlowaciale mlamlaki. Wtedy mozna zafundowac sobie poprostu papuge bez perspektyw.

Jak ktos planuje powaznie popolowac to bierzcie ptaki tylko z renomowanych hodowli, z par wybitnie polujacych. Na cale szczescie nie brakuje takich, aczkolwiek trzeba sie wczesniej zapisac. W Belgii sa bardzo dobre ptaki, do dwoch tyg. bedzie u mnie samiec z wlasnie takowej. 2 generacja po ptakach z pustyni Sonoran, jesli prognozy co do tych ptakow okaza sie tak dobre jak mysle to dam namiary na goscia. Duzo liczy ale ptaki ma naprawde dobre, pealei sprowadzane z za oceanu, aluetian i queens charlot, rowniez sprowadzane swierzo bialozory, jastrzebie i drzemliki (niestety w tym roku 2 legi padly w jajkach). Do tego gosciu jest przemily i na maila czekasz zwykle pare godzin. Nie zapeszajac... dam znac jak przetestuje towar.
Awatar użytkownika
valdi99
młodszy sokolnik
Posty: 208
Rejestracja: sob lut 05, 2005 7:50 am
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Post autor: valdi99 »

A propos, wiemy ze w UK Harris nie wymaga rejestracji i z tego co wiem, także nie wszyscy hodowcy tam obrączkują swoje młode. Czy zatem można (i czy trzeba, bo nie jestem przekonany) takiego Harrisa rejestrować w starostwie po sprowadzeniu go do Polski?
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

valdi99 pisze:A propos, wiemy ze w UK Harris nie wymaga rejestracji i z tego co wiem, także nie wszyscy hodowcy tam obrączkują swoje młode. Czy zatem można (i czy trzeba, bo nie jestem przekonany) takiego Harrisa rejestrować w starostwie po sprowadzeniu go do Polski?
trzeba i do tego trzeba miec jakis dokument (oswiadczenia tez sa uznawane) ktory jednoznacznie wskaze hodowce w UK i do tego taki dokument ktory udowadnia pochodzeni ptaka (w sensie genealogie) - UWAGA faktura, umowa kupna sprzedazy ani paragon takimi dokumentami nie sa!
Np ja od tego roku wystawiam świadectwa hodowlane ktore stempluje powiatowy lekarz weterynarii i to jest wystarczajace. mlode z poprzednich lat rejestrowane sa na podstawie oswiadczen
Awatar użytkownika
valdi99
młodszy sokolnik
Posty: 208
Rejestracja: sob lut 05, 2005 7:50 am
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Post autor: valdi99 »

OK, mamy zarejestrowanego w PL i co dalej, z takim bez obrączki, można mu np. swoją założyć? Czipowania u nas jeszcze nie ma, a przecież nie będzie latał z tabliczką zwierająca wydruk z jego kodu DNA i kopię potwierdzenia rejestracji :smile:
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

wedle przepisow nie ma obowiazku obraczkowania harrisow
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

niespotkałem się jeszcze z nieobraczkowanym ptakem drap.-w uk
ODPOWIEDZ