znalazłem jastrzębia- co zrobić ?

Tematy ogólne związane z ptakami drapieżnymi
Marian
pisklę
Posty: 4
Rejestracja: pt gru 12, 2014 10:21 am
Lokalizacja: Ełk

znalazłem jastrzębia- co zrobić ?

Post autor: Marian »

Witam ostatnio kiedy wracałem od mechanika w miejscowości Ełk spotkałem na swojej drodze jastrzebia ( przy obwodnicy w mieście), który siedział przy chodniku i nie uciekał. dopiero kiedy podszedłem blizej podleciał parę metrów i spadł.Nie wiem co mu może być. Może udezył w cos albo miał zdezenie z samochodem... Postanowiłem wziąc tego ptaka na swoje gospodarstwo. Zawiozłem ptaka na miejsce i zatanowiałem się co z nim zrobi ć . Postanowiłem go zabrac do niewykończonego domu i nakarmić ok. wpuściłem go do tego domu i zostawiłem mu surowego mięsa. Na drugi dzień przyjechałem żeby zobaczyć jak sie miewa. Zauważyłem że mieso ktore zostawilem zostało zjedzone . Ptak nie zachowuje sie jak dziki. Do około 1,5 metra moge do niego podejśc i nie ucieka. Zauwazyłem że dla ptaka brakuje dwóch palców( stara rana). Czy istnieje mozliwośc hodowania takiego ptaka i czy jest taka mozliwosc zeby sie przyzwyczaił do człowieka ?
herbaciana
sympatyk
Posty: 27
Rejestracja: ndz cze 08, 2014 10:23 pm
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: herbaciana »

Czy on nie ma żadnej obrączki ani pozostałości po pętach?
Czy istnieje mozliwośc hodowania takiego ptaka
Tak, wyłącznie w specjalnych ośrodkach rehabilitacji.
mini sowiarz
początkujący
Posty: 66
Rejestracja: śr sty 04, 2012 8:17 pm
Lokalizacja: wieś

Post autor: mini sowiarz »

Hodować można urodzone w niewoli lub z legalnego odłowu. Tego musisz oddać do ośrodka rehabilitacji.
Mabh

Post autor: Mabh »

@Marian Rozumiem że jesteś z Ełku. Jakbyś nie wiedział gdzie należny oddać jastrzębia to poszukaj przede wszystkim ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, ośrodków przy nadleśnictwach lub parków dzikich zwierząt. Warto też tak jak mówi herbaciana sprawdzić czy ptak nie ma obrączki lub pęt.

Ja znalazłam takie adresy w Twojej okolicy (jakby były nieaktualne lub błędne to proszę niech mnie ktoś poprawi):

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich FUNDACJA ALBATROS
Bukwałd 45a, 11-001 Dywity (na płn. od Olsztyna)
dr wet. Ewa Rumińska
Telefon: +48 664 173 828
Ptasi Ambulans: +48 606 818 788
CWP: +48 664 950 458
ORPD Bukwałd: +48 532 306 033
e-mail: info@falbatros.pl
cwp@falbatros.pl
www.falbatros.pl

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
Kadzidłowo, 12-210 Ruciane Nida (między Olsztynem a Ełkiem, płn-wsch. Polski)
tel. (0 87) 425 73 65
e-mail: park@kadzidlowo.pl
http://www.kadzidlowo.pl/


Zadzwoń do nich jak najszybciej i porozmawiaj, na pewno powiedzą Ci jak dalej postępować i bezpiecznie przekazać ptaka.
Ostatnio zmieniony wt sty 10, 2017 5:15 pm przez Mabh, łącznie zmieniany 2 razy.
pusty-77
pisklę
Posty: 4
Rejestracja: śr mar 20, 2013 7:32 pm
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Post autor: pusty-77 »

Mabh "sprawdzić czy ptak nie ma obrączki lub pęt."

A jak będzie miał pęta i będzie bez obrączki to co? :shock: Cóż to może oznaczać :roll:
Mabh

Post autor: Mabh »

pusty-77 pisze:
Mabh pisze:sprawdzić czy ptak nie ma obrączki lub pęt.
A jak będzie miał pęta i będzie bez obrączki to co? :shock: Cóż to może oznaczać :roll:
Moja pokręcona pamięć podpowiada mi tylko że ktoś mógł sobie ptaszka hodować bez papierów i drapol mu nawiał w pewnym momencie. Zdaje mi się że gdzieś na forum czytałam o takich przypadkach. Bodajże na Śląsku. Dlaczego pytasz o takie rzeczy?
Ostatnio zmieniony wt sty 10, 2017 5:15 pm przez Mabh, łącznie zmieniany 1 raz.
Marian
pisklę
Posty: 4
Rejestracja: pt gru 12, 2014 10:21 am
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marian »

Ok sprawdze czy nie ma śladów pęt lub obrączki ale raczej nie ma.. Ptaka ostatnio codziennie karmie i juz miewa się lepiej
Marian
pisklę
Posty: 4
Rejestracja: pt gru 12, 2014 10:21 am
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marian »

Ok sprawdze czy nie ma śladów pęt lub obrączki ale raczej nie ma.. Ptaka ostatnio codziennie karmie i juz miewa się lepiej
mini sowiarz
początkujący
Posty: 66
Rejestracja: śr sty 04, 2012 8:17 pm
Lokalizacja: wieś

Post autor: mini sowiarz »

Jak ma się jastrząb? Kontaktowałeś się z ośrodkami? Pomimo tego, że się starasz to bez odpowiedniej wiedzy nie pożyje on u Ciebie zbyt długo, nie mówiąc tu o łamaniu prawa
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

mini sowiarz pisze: Pomimo tego, że się starasz to bez odpowiedniej wiedzy nie pożyje on u Ciebie zbyt długo, nie mówiąc tu o łamaniu prawa
I z tym się zgadzam .
Okrężną drogą trafiło do mnie zdjęcie tego ptaka.....
1. Jest to MYSZOŁÓW .
2.Karmienie myszami jest jak najbardziej O.K. , ale wątrobą to raczej bym go nie karmił / to śmietnik organizmu w którym w zastraszającym tempie rozwijają się bakterie / lepiej podawać mu kawałki kury , skrzydełka , korpusy itp. / bo nie masz dostępu do karmówki dla drapieżników /
Marian
pisklę
Posty: 4
Rejestracja: pt gru 12, 2014 10:21 am
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marian »

Ptaka w tygodniu odwiozę do osrodka . Myślę że tam bedzię miał najlepiej.
Mabh

Post autor: Mabh »

Ciesze się że go "podwieziesz" i trafi do dobrego miejsca :) Daj mu ode mnie kawałek kuraka!
Ostatnio zmieniony wt sty 10, 2017 5:15 pm przez Mabh, łącznie zmieniany 1 raz.
mini sowiarz
początkujący
Posty: 66
Rejestracja: śr sty 04, 2012 8:17 pm
Lokalizacja: wieś

Post autor: mini sowiarz »

I co dzieje się z ptakiem?
ODPOWIEDZ