Choroby

Koniec z OffTopami - tu moderator bezlitośnie skasuje każdy post nie w temacie

Moderator: JoHn DuMbaR

Awatar użytkownika
kuba08111994
młodszy sokolnik
Posty: 309
Rejestracja: wt paź 28, 2008 7:05 pm
Lokalizacja: Podkarpacie

Choroby

Post autor: kuba08111994 »

Temat założyłem po to by może niektóre osoby które mają na ten temat specjalistyczna wiedze ( liczę na Pana Dawida bo jak sie dowiedziałem on sie naprawde zna :wink:) opisały jak wyglądają objawy , jak rozpoznać i jak leczyć choroby które przytrafiają się drapolom .

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Dobra - to ja zadam pierwsze pytanie -Objawy....Zasychający wysięk z nosa utrudniający oddychanie .Kiedyś spotkałem się z czymś takim i wprawdzie ptak nie padł ,ale .....
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

kaszpirowskim nie jestem i przydalby sie szybki wymaz i badanie ale moze to byc mykoplazmoza w pierwszym stadium. wymaz zrob Waldek koniecznie. jesli sie potwierdzi to Enfloksacyna (Baitril) działa mykobójczo i jest ptaki dobrze go znoszą. dzialaj szybko bo mykoplazmoza atakuje również worki powietrzne. Jeżeli dojdzie do tego opuchlizna wokol oka połączona ze zmętnieniem rogówki i łzawieniem to na 90 % masz do czynienia z ornitozą powodowaną przez Chlamydia. Wtedy ptaka leczymy podając Doksycyklinę a na obrzęk oka bardzo pomaga i przynosi ulgę Dicortineff Vet (zawiesina w postaci kropli do oczu). uwaga! ornitoza jest groźna rowniez dla ludzi wiec warto dbac o higienę po kazdym kontakcie z zarazonym ptakiem. kiedys podobno byla nieuleczalna ale dzis nie ma z tym zadnego problemu jesli w pore sie ją zdiagnozuje. Przerobilismy z samcem Harrisa. w kazdym razie jak najszybciej wymaz rob Waldek
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Mam tu weterynarza od ptaków ,składa połamańce leczy choroby ptaków ozdobnych itp. Diagnoza mykoplazmoza w pierwszym stadium -ornitozę od razu wykluczył po obejrzeniu ptaka .Dostałem 5 dawek jakiegoś lekarstwa -twierdził ,że jest to lek nowej generacji i do 3 dni powinna być widoczna poprawa .Dzięki Dawid bo myślałem ,że przeziębiłem ptaka !
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

Waldek dowiedz sie co to za lek i daj znac. jestem ciekawy. może warto wiedziec choć puki co enfloksacyna jest skuteczna i bardzo bezpieczna w stosowaniu. kichanie wcale nie oznacza choroby ale jeśli ptak ma wyraźny wysięk z nosa i do tego świszczący oddech to prawie na na bank mykoplazmoza (w zasadzie to nic innego jak katar u ptaków). przy ornitozie katar jest raczej symptomem ubocznym. główną oznaką jest silne puchnięcie powiek i okolic wokół nich. napisałem również o ornitozie po to żebyś zwrócił uwagę właśnie na oczy czy wszystko z nimi ok
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Przy najbliższej okazji zapiszę sobie nazwę .....Trochę przejąłem się sytuacją ,choć ptak zachowuje się normalnie to był przez 1,5 tygodnia w domu /nogę mam w szynie ,skręciłem kostkę / i objawy na początku całkowicie ustępowały .Ale uwielbia gamoń jeden przez godzinkę postać sobie w kuwecie z zimną wodą ,a potem znów zaczynał kichać i ciekło mu z nosa .Nie podaje mu już wody w kuwecie .....Przynajmniej na razie :lol:
richie
sympatyk
Posty: 15
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 1:56 pm
Lokalizacja: Lubin

Post autor: richie »

Pudlak Waldemar pisze: ...Ale uwielbia gamoń jeden przez godzinkę postać sobie w kuwecie z zimną wodą ,a potem znów zaczynał kichać i ciekło mu z nosa .Nie podaje mu już wody w kuwecie .....Przynajmniej na razie :lol:
Ptaki w ten sposób ostrzą sobie szpony(mocząc je w wodzie)
pozdrawiam
Richie
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

richie pisze:
Ptaki w ten sposób ostrzą sobie szpony(mocząc je w wodzie)
pozdrawiam
Richie
To nic nowego już Adrian kiedyś o tym pisał -nawet dał przepis jak to zrobić ! :lol:
Natomiast sam ptak nie traktuje pewnie kuwety jako ostrzałki do pazurów ,raczej moczenie nóg sprawia mu przyjemność lub przynosi ulgę /?/ :wink:
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

W Bielsko-Bialej jest swietny chirurg. Gosciu jest wybitnym specjalista. Trafil do niego kurchannik ze zlamanym skrzydlem, wykonal operacje, na srubach skrecil skrzydlo. Ptak wrócił do pełnej sprawnosci lotnej.
Awatar użytkownika
jarek
młodszy sokolnik
Posty: 230
Rejestracja: pt lut 18, 2005 2:26 pm
Lokalizacja: Podebłocie
Kontakt:

Post autor: jarek »

Stachu pisze:http://wiadomosci.onet.pl...-wiadomosc.html
Czy tylko ja mam wrażenie że "Świat Arabski" leczy swoje ptaki dużo bardziej zaawansowanymi metodami niż ta, chyba nawet bardziej zaawansowanymi niż nasz "ludzka" medycyna??
Vega
młodszy sokolnik
Posty: 249
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:24 pm
Lokalizacja: Płock

witam.

Post autor: Vega »

Chciałem spytać czy macie Panowie jakieś sposoby walki z zagrożeniem grubych łap!
Ptak mój ma podejrzenie zaczynania się tej choroby (odciski) powodem tego są/były błędne zrobione siedziska [za idealnie]
Wymieniłem siedziska na gałęzie Robini Akacjowej [Akacji] oraz smaruje ptakowi skoki jodyną. Czy to wystarczy ?
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

Vega pisze: smaruje ptakowi skoki jodyną.
o takim patencie jeszcze nie słyszałem. Jeżeli są to tylko odciski i nie doszło do perforacji tkanki i nakłuć to dobrym sposobem jest szczotkowanie wodą z odrobiną soli a po przepłukaniu smaruj kremem do rąk z witaminą A i E. To powinno rozmiękczyć zrogowaciałą tkankę.
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

jodyną? wiekszej durnowatości nie słyszałema wiesz że jodyna ma działanie żrące-polej sobie ranę jodyna!!a twoj ptak czym trzyma mieso podczas jedzenia?
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

nie zauważyłem że napisałes o skokach-to pęta złe skoro ma rany na skokach a nie grube łapy-pewnie ciagle się zrywa na siedzisku?
ODPOWIEDZ