Początkująca

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
Weronika
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: pt kwie 30, 2010 9:06 pm
Lokalizacja: Bukowiec/ Świecie

Początkująca

Post autor: Weronika »

Witam :) Może na początek kilka słów o mnie. Jestem Weronika i mam 16 lat. Mieszkam w pobliżu Borów Tucholskich. Chodzę do III klasy gimnazjum. Około rok temu zaczęłam się zastanawiać nad wyborem szkoły ponadgimnazjalnej. Planowałam sobie, że pójdę do liceum i wybiorę profil biologiczny, a potem skończę jakieś studia związane z przyrodą, bo od zawsze ogólnie mnie to interesowało (nie miałam nawet pojęcia o jaki dokładnie kierunek mi chodzi). Wtedy też wpadła w moje ręce ulotka z ofertą Technikum Leśnego w Tucholi. Wcześniej nie wiedziałam nawet, że taka szkoła istnieje :razz: Oferta szkoły bardzo mi się spodobała. Uczenie się w tl w Tucholi stało się moim marzeniem (nie przesadzam :razz: ) Przez rok mój zapał wcale nie minął. Trochę się boję tego, że nie posiadam jakiejś tam ogromnej wiedzy o lesie, a często słyszałam teksty osób chcących iść do tl w stylu: 'mój dziadek jest leśnikiem, mój tata jest leśniczym,' a ja niestety nikogo takiego nie mam, kto mógłby mi wiedzę o lesie od małego przekazywać. No ale jestem pewna, że w szkole wielu rzeczy się nauczę i się nie zniechęcam. Mam nadzieję, że dostanę się do technikum leśnego, bo nauki w innej szkole już nawet nie rozważam.
Ptakami drapieżnymi wcześniej jakoś specjalnie się nie interesowałam, chociaż uważałam, że są to fascynujące zwierzęta. ( Przepraszam, że się tak tutaj rozwodzę nad moją historią, ale lubię dużo mówić :smile: ). Jakoś tak rok temu, byłam na wycieczce w Czechach. Przy ruinach zamku (którego nazwy niestety nie pamiętam) można było zrobić sobie zdjęcie z puchaczem, orłem albo myszołowem. Stwierdziłam, że to może być fajna pamiątka. Wybrałam sobie orła i po raz pierwszy zobaczyłam ptaka drapieżnego z bliska. Można powiedzieć, że mnie to ruszyło :wink: Już nie będę opowiadać o tych moich sentymentach :p W każdym razie, chciałabym się zapisać w Tucholi do koła sokolników. Nie należę do tych, co bardzo szybko rezygnują. Wiem, że to bardzo duży obowiązek i odpowiedzialność. Zdaję sobie sprawę, że łatwo się o tym pisze, kiedy nigdy nie zajmowałam się ptakami, ale uważam, że to jest tak fascynujące i te ptaki są tak piękne, że warto czasami się poświęcić. (obym tak dalej uważała we wrześniu :razz:
)
No niestety na drzwiach otwartych już się chyba naraziłam, bo z nerwów nie tak sformułowałam pytanie odnośnie zapisywania się do koła sokolników( mam cichą nadzieję, że pan profesor mnie nie zapamiętał :razz: )
No i teraz w końcu dochodzę do mojego pytania (nie wiem czy ktoś do końca w ogóle wytrwał i to doczytał :lol: ). Zastanawiam się, czy powinnam zacząć czytać jakieś książki o ptakach drapieżnych, czy nie lepiej poczekać z tym do września? Na razie obejrzałam tylko kilka filmów. Nie wiem czy lepiej teraz się uczyć, żeby przy zapisywaniu się do koła sokolników mieć już jakąś wiedzę, bo boję się, że jedynie ja będę jedynie kompletnie zielona. No więc czytać teraz, czy może czekać do września, móc zobaczyć wiele rzeczy na własne oczy i dopiero poszerzać wiedzę?
Proszę o wyrozumiałość, mam nadzieję, że to co napisałam jest w miarę jasne :razz: Podziwiam wszystkich sokolników i przesyłam pozdrowienia :smile:
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Życzę cierpliwości w dążeniu do celu –co do nauki w technikum w Tucholi ,absolwenci na pewno się odezwą i na zadany temat wiele informacji Ci udzielą .Ja ze swej strony polecił bym ci trzy stonki na których znajdziesz podstawowe informacje i możliwość zakupu książek z zakresu sokolnictwa –troszeczkę wiedzy na pewno Ci nie zaszkodzi –po za tym czytaj forum !!Czasami odpowiedzi będą z pewnym opóźnieniem ale to się wiąże z tym że nie wszyscy mają czas by go śledzić na bieżąco !
http://sokolnictwo.pl/faq
http://sokolnictwo.pl/jak_zaczac
http://sokolnictwo.pl/sklep
Powodzenia ! :smile:
Krog
stażysta
Posty: 116
Rejestracja: czw wrz 17, 2009 3:10 pm
Lokalizacja: Tuchola

Post autor: Krog »

Absolwentów jest stado, Profesor - też jest :wink:. Ja rocznikiem już dość odległym jestem,
ale młodsi też są. Szkoła OK. Wiec możesz się realizować!
dariadaria
stażysta
Posty: 114
Rejestracja: ndz mar 28, 2010 6:20 pm
Lokalizacja: pomorze

Post autor: dariadaria »

na pewno nie zaszkodzi jak zaczniesz czytać już teraz :) ..nie wiem co powiedzą na to inni forumowicze ale proponuję zacząć np od biologi ptaków dr., postaraj się nauczyć rozpoznawania podstawowych gat., nazw w języku łacińskim i angielskim.. może ktoś napisać że jest to nie potrzebne ale uważam że należy poszerzać horyzonty (czasem warto wiedzieć więcej;))
ps jak chcesz porozmawiać na temat tl to pisz na pw ;)
wojtektkn
młodszy sokolnik
Posty: 214
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 7:42 pm
Lokalizacja: wieś-W-wa

Post autor: wojtektkn »

Jeśli Technikum Leśne to tylko w Zagnańsku,klimat i sokolnicy jak ta lala :))
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

Mam przyjaciela po tucholi kolerzanke i kilku znajomych wszyscy wspominaja tą szkołe wspaniale i z wielkim szcunkem kadre edukacyjną (że tak powiem) więc myśle że masz blisko i człowiek z Ciebie wyrosnie ,a nie ludż :razz: wytrwałosci życze ... :wink:
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Witam, ja również po Tucholi, choć już kilka lat minęło od tego czasu i trochę się pozmieniało (w polskim rozumieniu tego słowa, ale to już moje osobiste zdanie). Generalnie szkoła dobra i można powiedzieć, że polecam :wink: . Co do wiedzy, to na pewno jakieś książki opisujące wygląd, biologię ptaków (i wszystko inne) z pewnością będą dobrą pomocą na początek, gdyż z tego co pamiętam, to wszyscy od tego zaczynali. Resztę poznasz na własnej skórze (w przenośni i dosłownie). Nie wiem, jak tam teraz wygląda szkolenie młodych kadr, ale myślę, że wiele się nie zmieniło. Profesor też dołoży swoje, i jak zwykle z 30-40 chętnych zostaną 2 osoby :mrgreen: Niemniej jednak zapraszam w imieniu szkoły i koła sokolników.
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

Kaja Ty ośle jak napisałaś Tuchola :!: :!: :!: :!: :!: :!: :oops:
Weronika
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: pt kwie 30, 2010 9:06 pm
Lokalizacja: Bukowiec/ Świecie

Post autor: Weronika »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :smile: na pewno będę dalej śledzić forum i trochę sobie poczytam.
Serdecznie pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ